Krsna slava – kako se uzima krsna slava

May 27, 2022 By Ana 0

Krsna slava je ukorenjena duboko u Srpskom narodu, datira još od Svetog Save koji nam je pokazao put ka hrišćanskom načinu slavljenja Boga.

Običaj i tradicija je da se krsna slava prenosi sa oca na sina, sa kolena na koleno gde oni koji slave istog Svetitelja najverovatnije potiču od istog pretka. Srbi su slavili slavu i u najtežim trenutcima , gde se dan slave veoma poštovao i proslavljao na najbolji mogući način.

Srpska slava je narodno verovanje i slavljenje Boga i Božijih svetaca, gde će se slavljenjem upodobiti i od Boga biti proslavljen u večnom Carstvu Nebeskom.

Danas smo svedoci potpuno pogrešnog pristupa ovom svečanom verskom činu, gde mladi da li zbog obaveza, ekonomske situacije ili nečeg trećeg, tek jedva da po koji slavi slavu sa svojom porodicom ili je ne slavi uopšte.

Običaji Krsne Slave

Krsna slava , slavljenje Svetitelja – zaštitnika porodice vraća veru i zaštitu, daje blagoslov i miliji osećaj u srcu. To je trenutak kada je cela porodica na okupu, srećna i vesela slavi svoje uspehe, napredak i ostvarenja. To je trenutak koji se ne zaboravlja. Slava se slavi i u crkvi zajedno sa ostalim vernicima na svetoj Liturgiji, gde su prisutni svi Sveti i svi Božiji andjeli.

Običaj kojeg se treba držati kada je u pitanju slavljenje slave je imati slavsku ikonu, kandilo, umesiti slavski kolač, upaliti slavsku sveću, napraviti slavsko žito, izvrsiti obred njihovog osvećenja.

Nasledjivanje Krsne Slave

Potpuno je pogrešno verovanje u našem narodu da sin kome je otac živ iako se oženio, ne treba da slavi svoju krsnu slavu. Sin ukoliko je ostao u kući svoga oca i tu zasnovao porodicu, moše i treba zajedno sa svojim ocem proslavljati istu slavu.

Sin koji se odvojio od svojih roditelja i izašavši iz kuće svoga oca, treba da ima i slavi svoju slavu, iako mu je otac ziv. Ne postoji ni jedan razlog zbog kojeg sin ne bi uzivao u blagodetima proslave sa svojom mladom porodicom.

Ukoliko je otišao iz doma svog oca sin bi trebao slaviti svoju krsnu slavu.

Prve godine , nakon što je osnovao svoju porodicu, sin dolazi kod oca na slavu, otac predaje jednu četvrtinu kolača, čestitaju slavu jedan drugome, a otac sinu poželi da sa svojom ženom u svojoj kući , dugo i u zdravlju slavi krsnu slavu. Sledeće godine sin počinje sa svojom porodicom slaviti svoju vlastitu krsnu slavu.

Slavljenje Krsne Slave

Ukoliko materijalne mogućnosti jedne porodice i dobra volja to dozvoljavaju, može se ugostiti i ostatak familije , prijatelja , kolega i sa njima proslaviti slava. Ukoliko ne dovoljno je obeležiti na odredjen način slavu i proslaviti je u svom srcu u krugu uže porodice, uz naravno molitvu Bogu za napredak i zdravlje.

Slava nije gozba i veselje u nedogled, pijanka i lumperajka, slava je proslava i znak uvažavanja Boga i njegovih Svetitelja. Slavu treba uvek slaviti, bez obzira na mogućnosti, situacije, radosti, tugu… Slavom se odužujemo svome Svetitelju i poklanjamo pažnju jednom godišnje našem Svetcu.

Ukoliko nemate nasledjenu slavu

Ukoliko nemate nasledjenu slavu vi možete proslavljati Svetca na čiji ste dan kršteni, kao svoju krsnu slavu.

Možete i sami birati Svetca, zaštitnika doma i porodice i odabrati da proslavljete , po tome ukoliko Vam je taj svetac zbog nečega prirastao k srcu ili Vam je značajan.