Letnje infekcije kože – gljivična oboljenja

May 27, 2022 By Ana 0

Letnje infekcije kože – gljivična oboljenja često možemo sresti u letnjem periodu, jer je to godišnje doba najpogodnije za razvitak i opstanak ovakvih vrsta infekcija i to sve zbog pojačane vlažnosti kože. Neka ce pažljivom negom tela brzo nestati, dok druga zahtevaju odlazak lekaru.

U letnjim mesecima zbog pojačanog znojenja, nepovoljnog delovanja toplote i sunčevih zraka česte su promene na koži od prolaznih crvenila do ozbiljnijih infekcija koje mogu zahvatiti i čitavo telo.

Neke od njih prolaze odmah posle tuširanja, neke su upornije. Dovoljno je posipati talkom ili mazati krečnim mlekom, dok je za neke neophodno javiti se specijalisti, bilo da je reč o alternativnoj ili klasičnoj medicini.

Najčešće Letnje infekcije kože – pitiriazis verzikolor

Najcesce Letnje infekcije kože , čak 10 odsto svih pacijenata koji se javljaju dermatologu u sezonskom periodu, potiče od gljivice u nauci poznate kao pitiriazis verzikolor.

Ova infekcija često se javlja na koži preosetljivih osoba. Nastaje zbog prevelike izloženosti kože vlazi, u situacijama prevelikog znojenja, čestih kupanja na bazenu, rekama, jezerima , čak i upotrebom vlažnog peskira.

Beli kruzić prvi znak kožnog oboljenja

Kao sto nijedne promene u obliku kruga nisu dobre, to vazi i za crvene, bele, smedje pege. Najčesce se pojavljuju na vratu, ledjima podlakticama, a vremenom se krugovi sire , postaju sve veći i mogu zahvatiti čitavo telo.

Često se kod muskaraca gljivična infekcija javlja i u predelu prepona. Ove promene na koži su takodje i neprijatne budući da se na obolelom mestu javlja i svrab.

Kada dodjete u fazu oporavka primetićete da one menjaju boju i perutaju se. Na mestu gde je bilo crvenilo nastaju male, bele kružne površine i taraju čitave godine.

Loš estetski utisak

Budući da se promene pojavljuju, kao sto šmo rekli na vidnim delovima , oko dekoltea, vratu, rukama to može ostaviti loš estetski utisak. Koža postaje šarena ili posuta belim pegama i prilično može stvoriti nervozu kod obolelog.

Letnje infekcije kože – Šta Činiti ?

Koži se vraća normalna pigmentacija kože tek naredne godine ponovnim sunčanjem.

Pacijenti koji imaju ovakvu vrstu problema kažu da se “kupaju sto puta dnevno”, ali budući da se radi o gljivičnoj infekciji važno je kožu dobro osušiti i održavati je suvom , što se može postići talkom ili krečnim mlekom.

Vlaga i vlažnost kože utiče ne samo na nastanak infekcije već je i produžava i podstiče razvoj gljivica.

Letnje infekcije kože – prenosivost

Ova infekcija nije prenosiva sa osobe na osobu, čak ni na članove porodice!

Koliko je poznato ne prenosi se ni rukovanjem, tako da obolela osoba nema razloga da se oseti diskriminisano. Ipak odredjene mere opreza bi ipak trebalo preduzeti.

-Osoba sa gljivicnom infekcijom trebalo bi da ima svoj peskir

Crvene mrlje – druga zapaljenja

Tamne i crvene mrlje nisu znak samo gljivicne infekcije. Dogadja se da sa drveta padne gusenica na otkriveno lice , vrat, ruke. Njeno milenje zagolica i prilikom uklanjanja gusenice rukom ona se utrlja u kožu.

Telo gusenice sadrži odredjene sokove tzv. fototoksicne supstance. Pod dejstvom svetlosti ove materije se razlažu i izazivaju na koži plikove, a kad prodju ostavljaju i tamne mrlje.

Leti su česta i druga zapaljenja kože nastala usled znojenja i toplote. Naročito su uočljiva kod osoba koja su previše odevena ili kod onih koji nose sintetičke tkanine. Svi znamo koliko su prirodni materijali od kojih su napravljeni odevni predmeti, važni u svakodnevnom životu.

Takodje ne treba zaboraviti ni posteljinu na kojoj spavamo. Sintetika – nikako. Pokriveni delovi tela u ovakvim materijalima osećaju se kao da su u najlon kesi.

Što svakako podstiče prekomerno znojenje i zadršava vlagu tela na jednom mestu.

U toploj i vlažnoj sredini može doći i do upale znojnih žlezda i pojave vezikula – crvenih tackica, svraba i peckanja.Iako neprijatne ovakve promene na koži prolaze već posle nekoliko dana.

Za smirivanje upale dovoljno je svakodnevno tuširanje, pažljivo sušenje kože i posipanje dečijim puderom.

Letnje infekcije kože – lečenje antibioticima

Ako se nalazimo u vodi koja je mutna – prljava na koži se moze javiti arterijska infekcija u obliku gnojnih bubuljica. Najčešci izazivači ovakvih oboljenja su stafilokoke.

Iz tog razloga najčešće se i primenjuju antibiotske masti. Ponekad se dešava da i uprkos preduzetim merama, infekcija počne da se širi i na zdrave delove kože.

U takvim slučajevima, potrebno je terapiju produžiti na obično sedam dana. U vreme lecenja bakterijske infekcije ne preporučuje se sunčanje i kupanje na otvorenom prostoru.

Dermatitisi

U letnjem periodu nisu retki ni dermatitisi izazvani ujedom buva, koje pacijenti u sali zovu klintonke, jer su se naročito razmnožile posle bombardovanja Srbije.Posledica njihovog ujeda je pojava mehurica po kozi, čijeg uzročnika u početku je teško prepoznati.

Od kožnih infekcija trebalo bi razlikovati tzv. solarni dermatitis.Kod preosetljivih osoba već posle prvog sunčanja javljaju se osipi, plikovi, crvenila…

To mogu biti i parfemi

Slične promene u dodiru sa suncem mogu izazvati parfemi sa bergamotovim uljem.Ova podloga za parfeme stvara i tamne mrlje na vratu.

Slican efekat mogu izazvati i pojedine trave koje sadrže kako to stručnjaci kažu, furokumarine i psoralene. Oni se mogu naći u pojedinom voću i povrću a naročito ih ima u livadskim travama.

U setnji kada koža dodje u dodir sa pojedinim travama, u kombinaciji sa sunčevom svetlošću mogu se pojaviti trakasta crvenila sa plikovima.

Za lečenje ovakvih pojava lekari često pripisuju kortikosteroidne masti.

Fotosenzitivni efekat, može se takodje dobiti i od pojedinih pomada za sunčanje.Pojedini biljni preparati, koji ustvari služe kao podloga za zaštitne supstance od sunaca, ustvari su izazivači alergije i crvenila kod preosetljivih osoba.