Maroko letovanje putovanje – sve o Maroku

May 27, 2022 By Ana 0

Od Sredozemnog mora preko vrelog peska Sahare pa do Atlanskog okeana prostire se veličanstveni Maroko, veličanstvena crevena zemlja egzoticnih mirisa i plesova, koja uvodi turiste u tajne 1001 noći, kojima putovanje u Maroko predstavlja nezaboravan dozivljaj.

Maroko se nalazi na severozapadu Afrike. Sredozemno more na severu i Atlanski okean na zapadu čine prirodnu granicu i dele ovo zadivljujuće mesto od modernog sveta.

Dok na jugu i na istoku Sahara i obronci planine Atlas pišu granicu sa Alzirom. Već više od 360 godina , Marokom gospodare kraljevi. Trenutno vlada mladi kralj Muhamed VI po ugledu na moderne evropske monarhije.

Marakeš , Fes, Mekneš, Rabat, Kazablanka

Kraljevski gradovi Marakeš, Fes, Mekneš, Rabat i naravno Kazablanka najveća su atrakcija ove lepe zemlje.

Ova zemlja prepuna je egzoticnih mirisa boja, zadivljujuće muzike i plesa. Već 30 vekova ona čuva tragove starih civilizacija, pa je tako večita inspiracija umetnicima iz celog sveta.

Maroko gradovi

Gradovi u Maroku dele se na stari deo ili medinu i novi deo ili ville novelle. To su dva različita sveta, pa stičete utisak da ste iz bajke u 1001 noći, za nekoliko minuta stigli u najmoderniji spa centar. U jednom je kazaljka na satu zaustavljena u srednjem veku i tu ostala, a drugi deo je moderan , brz i dobro drzi korak sa svetom.

Maroko-Fes

Fes kao i ostali veći marokanski gradovi veoma je ponosan na medinu Fes el Bali (stari deo grada , opasan zidinama) i novijeg dela.

Za Fes el Bali se kaze da je najveća urbana pešačka zona na celom svetu. U samom centru tvrdjave Fes el Bali nalazi se džamija, medjutim ako niste muslimanske veroispovesti nećete imati to zadovoljstvo da je posetite.

Turisticki obilazak odnosno tura je najbolji način da se upoznate i doživite čari tradicionalnog Fesa. Oni hrabriji i snalažljiviji mogu da se otisnu peške prepunim alejama, previše uskim za vožnju automobilom. U toj avanturi treba imati na umu da veoma lako takav turista može da se izgubi sličnim uskim ulicama , pa rizikuje da će morati da se cenjka sa lokalnim vodičima da ga vrate nazad na pravi put.

Maroko-Marakeš

Marakeš je grad sa više od milion ljudi koji u njemu žive i četvrti po veličini. Zaštitna boja Marakeša je crvena, dok je u Fesu žuta. Stara legenda govori o tome da kada je u srcu Marakeša izgradjena dzamija, toliko je krvi poteklo tim gradom , da su kuće, ulice, trgovi postali crveni.

Marakeš je danas centar marokanskog turizma, čiju lepotu su mnogi prepoznali, osetili i o njoj pisali. Mnoge svetske zvezde imaju svoje vile baš u centru Marakeša, a većina hotela je u rukama stranog kapitala.

Rabat je glavni grad Maroka, četvrti kraljevski grad, nekadašnje gusarsko utočište. Kupujete li najbolje i najlepše tepihe, svratite u Rabat. Stara legenda kaše dok je jedna roda letela iznad kuća, bacila je komad tepiha koji je pokupila negda u planinama.

Žena koja ga je nasla videvši čudan dizajn, došla je na unikatnu ideju i tako zaradila čitavo bogatstvo, jer niko drugi nije izradjivao takve tepihe.

Rabat je i značajna industriska luka koja uključuje proizvodnju tekstila, prehrambenih proizvoda i gradjevinskih materijala. U Rabatu su smešteni Unirvezitet Mohameda V, Nacionalni konzervatorijum muzike, plesa i dramskih umetnosti, a posebno je interesantno videti mauzolej Hasana V sa istoimenom kulom.

Kazablanka

Ako poželite da se vratite u danasnji, moderni svet, pravi izbor je Kazablanka. Nalazi se na obali Atlantskog okeana. Najveći je marokanski grad i ekonomsko središte. Glavno obeležje Kazablanke i ponos je dzamija Hasana II.Napravljena 1993. godine, druga je po veličini na svetu.

Marokanci imaju podeljeno mišljenje o njoj, neki se njome ponose dok drugi misle da je silan novac koji je za nju potrošen , mogao iskoristiti na drugi nacin.

Kazablanka ima železnicu, glavne saobraćajnice i medjunarodni aerodrom. Takodje jedna od najvećih luka na svetu pripada Kazablanci, a žitarice koža i vuna su glavne sirovine za izvoz.

Djavolje oko

Kada je o verovanju reč, mnogi Marokanci veruju da djavolje oko donosi zlo i od njega se štite na simbolican nacin – pokazuju dlan prstima nagore – Fatmina ruka. Fatmina ruka , ćerke proroka Muhameda , često se može videti nacrtana na ulaznim vratima domova, ili kao privezak u prodavnici nakita. Takodje narod koji tamo živi veruje da kameleon ima magičene moći.

Naime da bi joj muž bio veran, žena će morati kameleonove kosti da ubaci u njegov rucak. Ako smatraju da ih prati nesreća, marokanci ce ubaciti kameleona u peci na drva i oko nje obići pet puta. Ako kameleon eksplodira, zlo i nesreća su odstranjeni, a ako samo gori, još ce ih pratiti zla sudbina.

Tradicionalno tetoviranje žena

Svaka žena u Maroku nosi neku tetovazu kanom, bilo na ruci, nozi , zglobu. Žene koje crtaju tetovaže jesu prave umetnice i mnogi umetnici bi im pozavideli na umeću, a njihovi radovi izgledaju poput čipke.

Mlade, ne udate žene ukrašavaju samo ruke, a kada se udaju dopusteno im je da ukrašavaju i noge, a kasnije i ostale delove tela. Po njihovom običaju najposebniji dan ukrašavanja,kanom je za njihovo venčanje.

Devojke koje se tetoviraju na taj način oglasavaju njihov ulazak u svet odraslih, a dizajn tetovaze govori da li je šena udata ili ne. Postoje i tetovaže za koje se veruje da imaju isceliteljsku moć, a neke samo naglašavaju senzibilitet i osetljivost ženskog tela. Bilo kako bilo jako je neobično i prijatno videti na taj način istetovirane žene, jer deluju nežno i suptilno.

Kuhinja

Kada je reč o kuhinji u Maroku, nema ko nije čuo za njihovo nacionalno jelo kus-kus. Iako mnogi misle da je ovo tunizansko nacionalno jelo, on se sprema u svim severnoafrickim zemljama na drugačiji način.

U Maroku kus-kus se sprema sa mesom (jagnjetina, teletina ili piletina ) i sedam vrsta povrća.Tradicionalna jela su harira, čorba od ovčijeg ili govedjeg mesa, kefta-ćufta. Ćesto na njihovoj trpezi možete videti zdravo spremljenu kuvanu ribu. Nacionalno piće Maroka je čaj od nane.

Svinjetina i alkoholna pića su verski zabranjena , ali ne i zakonom.

Koža visokog kvaliteta

Maroko je nadaleko poznat po proizvodnji kože visokog kvaliteta. Ipak poseta kvartu sa kožarskim radionicama, u blizini Karauin dzamije , preporučuje se samo onima sa izdrzljivim želudcem, jer je poznat po veoma neprijatnom mirisu a glavna je atrakcija Fesa.

Posetioci su u mogućnosti da se popnu na neku od terasa, koje pripadaju okolnim prodavnicama kože, sa kojih se pruža pogled na celokupan teren sa radionicama, burad sa bojama i stavljenom kožom.