Prehlada lekovi, pomoć iz kuhinje i apoteke

May 27, 2022 By Ana 0

Prehlada lekovi – kada zavladaju papirne maramice

Prehlada – skupa bolest

Kada zavlada prehlada lekovi su prvo na šta se pomisli , radi olakšavanja simptoma i lakšeg svakodnevnog života.

Milione ljudi širom planete, neke sedam neke deset dana muči ista tegoba kada zahladni grebe  u grlu, iz nosa curi kao iz slavine, kijanju nikad kraja…

Prehlada je skupa bolest , recimo u Nemackoj zbog nje se izgubi čak 60 milijardi radnih dana.

Prehladu je gotovo nemoguće izbeći ali se svakako možete nadati da uz dobar imuni sistem pobedjujete lakše.

Oči crvene , kapci otečeni lako povišena temperatura i  umor vode u malaksalost.

Za to vreme se nemilice troši tone papirnih maramica a uz preznojavanje i ispijanje čajeva, isprobavaju se raznovrsni naćini lecenja te virusne bolesti.

Prehlada – statistika

Pedantni Nemci su izračunali da se godišnje prehladi oko 50 miliona njihovih sunarodnika a to bi značilo da se izgubi oko 60 milijardi radnih dana.          Na različite , lekove, sirupe i druga lekovita pomoćna sredstva tradicionalno štedljivi nemci su potrošili oko 858 miliona evra.                                                     

Prehlada lekovi – čekajuci tabletu

Dete se u proseku prehladi šest puta godišnje, odrasli najmanje dva puta.  Retki srećnjici mogu da izbegnu susret sa nekima od čak dve stotine virusa koji uzrokuju prehlade. 

Najveci deo uzročnika pripada grupi rinovirusa sa oko sto dvadeset različitih tipova. 

Oni se najbolje osećaju u sluzokozi nosa. Tamo je gotovo uvek temperatura oko 33 C, a tu banju rinovirusi prosto obožavaju.

Svoj recept za lečenje imaju svi – od preventivnih kura belim lukom, utopljavanja i preznojavanja, do onog sedam dana po sedam tableta vitamina C.

Srećom za razliku od virusa gripa, virusi koji izazivaju prehladu uglavnom su bezopasni. 

I ako nisu smrtonosni i od njih brzo oporavljamo, svako bi želeo da izbegne ponovni susret sa tim dosadnim nevidljivim gostima.

Strucnjaci vec godima vode bitku protiv virusa prehlade, a uveliko je otezava raznolikost mikroba i otkrivanje novih podvrsta.

Tako se od nedavno najavljuje tableta i sprej protiv prehlade – za sada su provereni samo na zivotinjama.

Kako se predvidja, to nece biti prava vakcina sa produzenim delovanjem ce trajno stititi organizam, nego neka vrsta preventivnog leka koji ce onemoguciti razvijanje zaraze. 

Lek bi koristio mehanizam receptora odnosno sprecavao bi viruse da se vezu za receptore u celijama.

Prehlada Lekovi iz kuhinje i lekovi iz apoteke

Ali dok se bilo koji od tih obećavajucih lekova ne pojavi u apotekama i spreči bar mali deo neprijatnih prehalda, ostaju na snazi stari tradicionalni saveti i proverena sredsva koja, ako već ne sprečavaju bolest, bar mogu da olakšaju dane vladavine papirnih maramica.

  • Tablete acetilsalicilne kiseline ( aspirin, andol, midol..) – pomažu u slučaju prehlade već više od 100 godina. Uz njih, tu su i druga mnogobrojna sredstva protiv bolova i snižavanja telesne temprature. Treba ih samao pažljivo prilagoditi uzrastu i ne uzimati ih previse da bi se izbegle propratne nezeljene pojave.
  • Tecnost – što više, to bolje! Topli i osvezavajuci napici ( čaj, mleko, limunada ili sok od pomorandze).
  • Bombone ili pastile za grlo – smanjuju ‘grebanje’ i olakšavaju izlučivanje sluzi.
  • Sirupi – lečiti se od prehlade mnogi olako posežu za sirupima. Sa obzirom na to da postoji čitav niz sirupa (za iskašljavanje, protiv kašlja, za suvi kašalj) najbolje je posavetovati se sa lekarom. U svakom slučaju, sirup mnogima pomaže da lakše spavaju jer smanjuje nadražaj grla.
  • Cink – U jednoj studiji objavljenoj u uglednom medicinskom časopisu Lanset, kaze se da će 13 mg tog minerala prepoloviti trajanje uobičajne prehlade. Stručnjaci smatraju da Cink zaustavlja viruse tako što ih prisiljava da napadaju sami sebe.
  • Beli luk – U labolatorijskim uslovima Beli luk unistava bakterije podjednko kao antibiotici, medjutim kada se jede učinak je nešto manji. Ipak, sa obzirom na njegovo antibakterijsko delovanje, dobro je jesti taj narodni lek i preventivno i dok bolest traje. U svakom slučaju efikasniji je u svežem obliku nego pripremljen na bilo koji nacin. Kuvati ga treba u ljusci.
  • Etericna ulja – odlična za opuštanje mišića, za inhalaciju ili u kupkama. 
  • Čokolada i smeh – poznato je da čokolada i smeh stimulisu proizvodnju imunoglobulina koji je vrlo značajan u odbrani organizama u borbi sa infekcijom. Napokon, dobar izgovor za uživanje u čokoladi, zar ne?