Šta Vaš crtež govori o Vama? – Žvrljotine ogledalo duše

May 21, 2022 By Ana 0

Portret, pejzaž, živa bića naili linije na papiruću, koji nastaju mahinalno dok želimo da prekratimo vreme, dok neko govori ili nešto čekamo, kao na dlanu otkrivajupotrebe, osećanja i duhovni mie ili nemir autora…

Ako koristimo boje, njihovo sagledavanje je odraz strasti

Svako umetničko delo , čak i najobičnija žvrljotina, ima svoj skriveni psihološki smisao.

Unutrašnji konflikti jedne ličnosti mogu se izraziti bojom, kompozicijom, ili različitim oblicima.

Kaže se da svaki crtež predstavlja razgovor autora sa samim sobom i na posredan način izmirivanje računa sa najbližima. Sam izbor teme govori dosta o ličnosti i u njemu se vidi slika života.

Pokušaćemo u narednim redovima da otkrijemo šta sve crtež može da ispriča o svom autoru.

Pejzaži , priroda – Osoba koja crta uglavnom pejzaže ima potrebu za ispoljavanjem duboko skrivenih nesvesnih osećanja. Voda, reljefi, planinski vrhovi je posebno emocionalno značenje, odnosno snimak unutrašnjeg stanja. Takodje slika pezaža, prirode ima za cilj oslobadjanja od emocionalnih tegoba. Na taj način takodje se kroz ruke propuštaju proživljeni trenutci.

Dešava se često kažu stručnjaci, da detaljno oslikavanje predela ispoljava teškoće u izražavanju a može da otkrije i agresiju u neke osobe.

Jednostavan crtež, nacrtan brzim potezima može otkriti potrebu odrasle osobe za bezbrižnim detinjstvom. Sa takvog jednostavnog crteža možemo pročitati potrebu da se toplim bojama prevazidju okolnosti, sklonost ka tuzi, povredljivost..

Životinja , koju god životinju da volite da crtate, gotovo uvek ona predstavlja svog autora. Oni koji crtaju životinje kako stavaju, trče, skrivaju duboke unutrašnje konflikte i nesporazume koji dolaze u odnosu sa drugima. A takvi problemi najčešće nastaju zbog neostvarenih želja.

Svaka nacrtana životinja je projekcija dvostrukih osećanja. Pas voli maženje ali hoće i da ugrize, mačka je umiljata ali i potpuno nezavisna. Crtajući životinje osoba takodje izražava emociju za neskladnim položajem koji ima u porodici. Moguće da nedostaje pažnje i maženja. Domaće životinje uglavnom predstavljaju nedostatak topline roditeljskog doma.

Pogled životinje na crtežu govori nam sledeće. Pogled konja prikazuje strogo očevo oko, vlasti nad detetom zbog čega se ono oseća manje vredno.

Cveće – Osobe koje vole da crtaju cveće i drveće u prvom planu, otkrivaju nežna i topla osećanja. Boje , broj cvetova, jačina pritiska olofke, omogućavaju da se vidi kako je neko proživeo detinjstvo.

Pastelne boje pokazuju osetljivost osobe, koja je verovatno od detinjstva prisiljavala sebe da glumi strogost. Žuta boja na slici predstavlja želju za materijalnom snagom.

Portreti – osobe koje crtaju isključivo portrete, istražuju nepoznate osobine svoje ličnosti, da bi razumele sopstvene potrebe. Portretu su najčešće izraz svog ličnog skrivenog JA. Ljudi koji crtaju ikone ili bogove predstavljaju emociju majke koja im stalno izmiče. Tu neuhvatljivost oni pokušavaju da fiksiraju crtežom, ali i da ulepšaju majčin lik.

Slikanje portreta je takodje u nekim slučajevima predstavlja način za potapanje sopstvene ličnosti, a to je sitacija kada predstava o sebi ne ispunjava idealno JA. Tada crtež predstavlja vidnu patnju, pa se čini kao da iz papira izlazi tuga.

Naglašeni pogled na portretu ili oko u prvom planu ima posebni značaj ! Oko kao simbol savesti ispoljava osećanja krivice ili pak osećanja koja se teško ispoljavaju, kao i nerašćišćana emotivna stanja.

Harmonije na crtežu – dele se na harmonije tuge, vedrine, mira. Vedrina uglavnom ističe likovno stvaranje mladih. Prepoznatljiva je u toplini linija i vedrini i raskoši boja.

Boja u slikanju izvire iz podsvesti, i ima fizičko delovanje i izaziva pokret duha. Boje mogu ostaviti utisak vedrine, topline, uzvišenosti pa čak i mirisa.

Neki umetnici govorili su da je boja čekić, a duša klavir sa mnogo žica !

Likovno delo je ruka koja pokreće žice, ili dirke i dovodi dušu do treperenja.